Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prochorovka: krach nadějí Wehrmachtu

13. 7. 2014


Před 71 lety, 12. července 1943, došlo na Prochorovském poli 56 km severně Bělgorodu k největší tankové bitvě Druhé světové války. Zúčastnilo se jí 1200 tanků a samohybných děl. Byl to poslední pokus hitlerovských vojsk o průlom v Kurské bitvě. Protiútok sovětských tankistů zastavil ocelovou armádu Wehrmachtu.

Ve svém rozkaze o ofenzívě směrem Kurska Hitler tvrdil: „Vítězství má upevnit v celém světě přesvědčení, že jakýkoliv odpor německým vojskům je marný“. Avšak už v prvních dnech Kurské bitvy plány německého velení se zhroutily. Tanková armáda Wehrmachtu narazila na důkladně promyšlenou obranu. Za této situace se rozhodl polní maršál Manstein pro zoufalý průlom u železniční stanice Prochorovka. Vypráví vědecký ředitel Ruské vojensko-historické společnosti
Michail Mjagkov

:- Byl to poslední pokus hitlerovského velení obrátit průběh vláky ve svůj prospěch. Hlavním účastníkem této bitvy se stal 2. tankový sbor německého generála Hausera, do něhož patřily velmi silné tankové útvary SS. Němci měli celkem asi 400 tanků, z nichž asi 50 těžkých tanků Tiger.

Sovětské velení se rozhodlo uskutečnit u Prochorovky vstřícnou protiofenzívu. Ráno 12. července šly sovětské tanky do útoku. Avšak jestliže mohly tanky T-34 prorazit boční brnění Tigerů ze vzdálenosti nejvíce 500 metrů, pak Tigry prorážely brnění T-34 z 1,5 kilometru. Ve vstřícném útoku prováděli sovětští vojáci v hořících tancích tarany, aby zastavili nepřítele za cenu vlastního života, pokračuje Michail Mjagkov:

- V této bitvě ztratila sovětská vojska velké množství tanků – 500 z celkového počtu 800, tedy asi 60 procent. Němci však ztratili 300 tanků ze 400, tedy 75 procent. Pro ně to byla katastrofa.

Fotokronika velké tankové bitvy u Kurska

V posledních letech se objevily články, v nichž užívají historici různých metod sčítání a předkládají vlastní čísla ztrát v bitvě u Prochorovky. Jejich výpočty vypadají někdy absurdně, protože z nich není jasno, proč ztratila německá vojska úplně iniciativu, a začala ofenzíva Rudé armády, podotýká vědecký vedoucí Centra válečných dějin a geopolitiky Oleg Ržeševskij:

- Dříve byla tendence nivelizovat význam bitvy u Prochorovky. Teď to už ale není, a bitva u Prochorovky se pokládá za jednu z rozhodujících v dějinách Kurské bitvy. Nejsou o tom žádné pochyby, stejně jako nejsou pochyby o hodnocení Kurské bitvy jako zásadního zlomu v průběhu Druhé světové války.
Číst všechno:
http://czech.ruvr.ru/2013_07_12/Prochorovka-krach-nadeji-Wehrmachtu/