Jdi na obsah Jdi na menu
 


KDOKOLI JE NÁM DOBRÝ PROTI RUSKU

3. 12. 2018

 

Nation: USA podpoří kohokoliv proti Rusku, dokonce i Erdogana

 

Ve vojenských kruzích, skupinách expertů a mainstreamových médiích v USA dominují takzvaní „bojovníci nové studené války", a udělají vše, aby zničili americko-ruské vztahy.

Ilustrační foto

10.březen 2016 - 10:15

 

Tvrdí to James Carden, bývalý pracovník ministerstva zahraničí a komentátor časopisu The Nation.

Za účelem démonizace Ruska jsou USA připraveny podpořit kohokoliv, dokonce i ty, kteří jsou vysloveně nebezpeční, míní publicista The Nation.

Podle Cardina ve vojenských kruzích, skupinách expertů a tradičních amerických médiích dominují ti, které sám nazývá „vojáky nové studené války". Zdá se, že je nic tak neděsí, jako vyhlídky na mír v Sýrii.

Chápou, že příští fáze syrských mírových rozhovorů má naději na úspěch, a proto jejich pokusy narušují proces, zahájený zvláštním vyslancem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou, americkým ministrem zahraničí Johnem Kerry a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

„Opětovnou démonizací Ruska se naši vojáci nové studené války udržují v naději, že chytnou dva králíky najednou: vykolejí další fázi mírových jednání o Sýrii a ještě více podkopají americko-ruské vztahy," zdůraznil Cardin.

Dává příklady toho, jak jsou tyto snahy prováděny ve všech třech oblatech - ve vojenských kruzích, think tancích a médiích.

Zvláště připomněl nedávný proslov šéfa spojeneckých sil v Evropě Philipa Breedlava během slyšení senátního výboru pro ozbrojené služby. Tam řekl, že Spojené státy a NATO čelí dvěma hrozbám: ruské agresi a rostoucí nestabilitě na jižním křídle. Řekl také, že Moskva a Washington nemají žádné společné bezpečnostní zájmy.

„Možná, že toto prohlášení bylo zprávou pro Kerryho a Lavrova, kteří pracovali spolu na několika společných zájmech v oblasti bezpečnosti - například zbavení zásob chemických zbraní Bašára Asada, a kdy oba dosáhli jadernou dohodu s Íránem," uvedl Cardin.


NATO: Nejsme agresivní vůči Rusku,...jen se ho připravujeme zničit

Jako obvykle, výstoupení Breedlava mělo za cíl přesvědčit Kongres, že Rusko, navzdory často projevené její ochotě spolupracovat se Spojenými státy na základě rovnosti - zůstává hlavní hrozbou pro USA a evropskou bezpečnost.

Carden si pamatuje událost s názvem „Americko-ukrajinský dialog o bezpečnost", na níž vystoupil jako expert americké rady pro mezinárodní politiku, Stephen Blanc. Podle Cardina, Blanc sdělil publiku, že se Putin „nemůže, a nebude zastavovat", a že USA by měly „zastavit Putina, protože nikdo jiný to neudělá." Stejné události zúčastnil místopředseda Nejvyšší rady Ukrajiny Andrej Parubij, který byl poprvé uveden v rozpisu jako „velitel" Euromajdanu (i když proč "velitel" údajně pokojného protestu?). Později se představoval v jiné pozici - tajemník národní bezpečnosti a obrany rady Ukrajiny. O jeho vazbách na extremisty organizátoři akce rozhodli, že návštěvníkům říkat nebudou, poznamenal Cardin.

Pokud jde o prezentaci Parubije a chvály, které mu byly adresovány, prokazuje to, že „nové bojovníky studené války" nezajímá, koho podporují, ale hlavně pokud je proti Rusku.

Stejný trend lze pozorovat v neupřímné demonstrací solidarity tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi - požívající velkou úctu ve Spojených státech, navzdory obrovskému počtu případů porušování lidských práv v jeho zemi.

„Kromě toho, turecké vazby na Islámský stát, které nyní všichni dobře znají, jsou pečlivě ignorovány ve prospěch názoru, že Turecko je posledním cílem Putinova Ruska," pokračuje Cardin.

Hovoříme-li o démonizaci Ruska ze strany médií, připomíná několik článků - zejména materiál v Newsweeku s názvem „Jak vyhrát nad Putinem" psaný Evelyn Farkasovou, bývalou kurátorkou vojenských vztahů s Ruskem v Pentagonu.

Cardin řekl, že Farkasová je známa svými protiruskými prohlášeními. Ve svém článku uvedla, že Kongres by měl „udělat víc, mnohem víc, s cílem zastavit Putina" - včetně dodávek zbraní na  Ukrajinu, do Gruzie a Moldavska.

Po tom všem si není těžké představit, že „bojovníci nové studené války" při cestě k poddolování americko-ruských vztahů nezastaví před ničím, uzavřel komentátor The Nation.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)