Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK SI VYLEPŠIT PLAT

Tahanice o platy: Půl roku lelkování a pohoda poslanců. Zlaťáčky, kantýna, náhrady.

 

 

 

 

 

Autor: jko - 

9. 11. 2018

Poslanci taktizují, aby se jim od ledna zvedly platy na více než 90 tisíc místo »pouhých« 82 tisíc korun měsíčně. K tomu už teď mají náhrady, dotované bydlení, jídlo. Přitom obyčejní zaměstnanci se musí otáčet, aby vyšli. 15. listopadu budou ve Sněmovně řešit, zda jim skutečně skokově vzrostou platy. Vládní návrh, který tomu má zamezit, nemá podporu zdaleka jistou.

I když se mezi poslanci našel při zatím poslední debatě na plénu Sněmovny jen Petr Pávek (STAN), který se otevřeně přihlásil k tomu, že on by přidat chtěl, nebránila by se tomu jistě ani řada jeho dalších kolegů.

Ostatně sám Pávek v novém pořadu Blesku Epicentrum řekl: „Já jsem na úvod svého vystoupení upozornil na to, že nereprezentuju stanovisko ani klubu, ani Starostů, že je to moje soukromé stanovisko. Potom od naprosté většiny kolegů ve Sněmovně jsem sklidil minimálně uznání za tu otevřenost.“

Video Epicentrum: Chci přidat, přirozeně jako každý, říká „nenažranec“ Pávek. - Blesk TV

S většími platy však vzrostou poslancům i jejich náhrady, které se počítají z platové základny. A zatímco mladé rodiny si mohou stěží dovolit nájem v Praze, poslanci zde mají hned dvě ubytovny pod Hradem a na Vinohradech. A ti, na které se nedostalo, si nemusí zoufat. Dolní komora jim vyplatí 20 500 na pronájem bytu.

A zákonodárci, co do práce dojíždějí z jiných krajů, si mohou přijít až na 42 tisíc korun měsíčně. Další desetitisíce mohou získat na provoz kanceláře, reprezentaci a jiné »nezbytnosti«. Sečteno, podtrženo: mají se, na rozdíl od běžných Čechů, jak v bavlnce a peníze moc počítat nemusejí.

Kolik bere poslanec a jaké má výhody oproti běžnému zaměstnanci? | Infografiak Blesku

Půl roku lelkování a Babišovo čertění

Půl roku přitom leží ve Sněmovně vládní návrh, aby zákonodárci dostali přidáno o 9 % namísto 20 % – k vyšší částce by dle zákona došli automaticky. Proč o návrhu ještě nehlasovali? Odůvodnění pro média zní, že je absurdní, aby si o výplatnicích rozhodovali sami. Jenže tak paradoxně rozhodnou nečinností.

Kvůli jejich otálení hrozilo, že se celá věc nestihne do konce roku projednat. Nakonec se poslanci sejdou mimořádně 15. listopadu, na což tlačili Piráti a SPD. Jenže podpora vládnímu návrhu není jistá.

 

 

Poslanec, který chce přidat: „Nenažrance“ od Zemana jako urážku nebere. A jak se hájí?

I když i premiér Andrej Babiš (ANO) se čertí: „Považuji za nehorázné, že nechtějí zabránit tomu, aby se navyšovaly platy poslancům o 20 procent. Je to skandální a je to ostuda.“ Řekl to v reakci pro Novinky.cz.

Problém však je i v tom, že v případě projednání ve Sněmovně zamíří lejstro ještě do Senátu, který má lhůtu 30 dní, a pak k Miloši Zemanovi (74), který však poslance, kteří by chtěli skokově přidat, označuje jako „nenažrance“. Časově tak zůstává celá situace kolem růstu platů velmi napnutá a ani s mimořádnou schůzí není vyhráno. Poslanci musí schválit pořad schůze, jinak se o ničem jednat nebude. V tom mají Piráti a SPD přislíbenu pomoc hnutí ANO a nejspíš i lidovců.

 

Pozn. AIK OV KSČM – Poslanci KSČM se zdrželi při hlasování o mimořádné schůzi