Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpravodajství

Společný rozhovor prezidenta republiky a předsedy vlády ČR u příležitosti oslav státního svátku České republiky pro Českou televizi  28. října 2018

Světlana Witowská: Vy sám říkáte, že to je velké jubileum, sto let od založení samostatné Československé republiky. Neuvažovali jste o nějakém výjimečném gestu, akci, něčem, co by slušelo takovému významnému jubileu, pane prezidente?

Miloš Zeman: Naopak, já si myslím, že my, paní Witowská, děláme jednu základní chybu, a sice že se soustřeďujeme na nějaké výročí, na jeden jediný den, a zapomínáme na to, co bylo po něm. Jinými slovy, já vyznávám pojímání historie jako intervalu, nikoli jako bodu. Příklad, po sovětské okupaci následovala kapitulace našeho vedení v Moskvě, pan premiér se mnou nesouhlasil, když jsem použil drsný výraz, že se tam to vedení podělalo, ale nezapomeňte, že ta kapitulace pokračovala i tehdy, když se to vedení vrátilo z Moskvy. Nebo jiný příklad, po Mnichovské dohodě byla takzvaná druhá republika a tam vyvřela ta největší špína z této společnosti, antisemitismus, uštvání Karla Čapka a mohl bych pokračovat dál a dál, kolaborace stručně řečeno. A poslední příklad, abych nebyl příliš dlouhý, víte, já jsem komunistům na jejich sjezdu říkal, váš Vítězný únor byl ve skutečnosti prohraný únor, a oni se netvářili příliš nadšeně. Ale víte, proč byl prohraný? No protože komunisté získali monopol moci a každý monopol vede k degeneraci, v byznysu stejně tak jako v politice. A ten nejhorší okamžik byl, když komunisté krátce po únoru zrušili svobodné volby a zavedli jednotnou kandidátku Národní fronty.....

Světlana Witowská: Po tomhle projevu nastalo čtyřicet let komunistické zvůle, kdy lidé končili na popravištích, v lágrech, nesměli studovat, cestovat, přišli o majetek. Pane prezidente, jak je možné, že někteří lidé na tuhle dobu ještě pořád vzpomínají s nostalgií?

Miloš Zeman: Já se tomu sice občas taky divím, protože jsem sám dvacet let nemohl ani publikovat ani pracovat ve svém oboru, a nestěžuju si, nejsem lítostivý. Jsem rád, že je tady svoboda, a jsem spokojený. Ale pokusím se to lidsky pochopit. A teď Vám nabídnu vysvětlení, se kterým možná nebudete souhlasit. V podstatě počet voličů komunistické stany klesá, to všichni víme, a většinou jsou to starší až staří lidé. A teď si uvědomte, že v podstatě tito lidé žili v tom režimu, a teď je nutíte, aby se vlastně vzdali svého minulého života, aby ho popřeli. A vy už nemáte sílu, protože nejste mladý, nebo alespoň ve středním věku, vy už nemáte sílu se adaptovat. A tak, to je nostalgie. A to je odpověď na Vaši otázku, nostalgie. Chcete-li, sentimentalita.....

Světlana Witowská: Pane premiére, Váš pohled na to, jak je to možné, že někteří lidé na tu dobu, kdy Češi dělali Čechům šílené a kruté věci, vzpomínají s nostalgií.

Andrej Babiš: Tak já bych to viděl, že tam byly dvě období. To období do roku, do pražského jara bylo skutečně kruté. To bylo strašné, vraždili se lidi, absolutně nepřijatelné, mučili odpůrce režimu. Potom přišlo pražské jaro, byla nějaká naděje, potom zase přišly ruské tanky, které to rozbily. No ale já taky jako souhlasím s panem prezidentem, že asi to má nějakou souvislost s mládím, nějaké vzpomínky na některé věci, na které možná někteří lidé vzpomínají v dobrém. Možná, že to byla jiná doba, kdy vlastně všichni víceméně měli podobný nějaký životní standard. Takže, bylo tam samozřejmě strašně moc negativ a ta doba nás poznamenala velice negativně z hlediska ekonomiky a hospodářství a malých firem.....

Světlana Witowská: Pane premiére, Vy jste teď v září v Německu prohlásil, tak měli komunistickou stranu po revoluci zakázat, když Vám kritici vyčítali, že se teď Vaše vláda o hlasy komunistů opírá. Kdybyste byl tehdy politikem, po revoluci a měl šanci hlasovat pro postavení KSČ mimo zákon, udělal byste to?

Andrej Babiš: Naštěstí jsem nebyl politikem, dokonce jsem tady ani nebyl. No, já to těžko můžu posoudit, byla to nějaká doba.

Světlana Witowská: Tak zažil jste tu dobu sám.

Andrej Babiš: Já myslím, že Václav Havel k tomu přistupoval tak, že nejsme jako oni, takže byl to nějaký kompromis. Mě samozřejmě štve to, že mně vyčítají, vždycky je to první otázka ze zahraničí, že my máme nějakou vládu s komunisty. Nemáme žádnou vládu s komunisty. Dnešní KSČM je úplně jiná, než ta KSČM předrevoluční, takže to je normální…


Světlana Witowská: A kdyby dnes někdo přišel s návrhem postavit KSČM mimo zákon?

Andrej Babiš: Ale dneska je to nesmysl přece. To je úplně něco, to se nedá porovnat ty strany, předrevoluční komunistická strana a dnešní. To je něco úplně jiného. Volí si předsedu, není tam žádná diktatura nebo jenom úzká skupinka, chovají se jako standardní politická strana, mají svoje voliče. A samozřejmě nám se vyčítá, že jsme, a já myslím, že my jsme měli termín od pana prezidenta. Já jsem měl termín sestavit vládu do konce června, a pokud ostatní nechtěli, no tak my jsme nakonec rádi, že nás jednorázově vlastně komunistická strana podpořila, ale nemají na tu vládu žádný vliv a nejsou s námi ve vládě. A my jsme jim ani nevyhověli, různé ty vlastně názory…

Světlana Witowská: Ale hlasují s vámi.

Andrej Babiš: Prosím?

Světlana Witowská:
Hlasují s vámi.

Andrej Babiš: Ale s námi hlasují Piráti i ostatní.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvky

Společný brífink Ministerstva zahraničí Ruska, Ministerstva obrany a Ministerstva průmyslu a obchodu RF

31. 3. 2018

Společný brífink Ministerstva zahraničí Ruska, Ministerstva obrany a Ministerstva průmyslu a obchodu RF pro velvyslance cizích států, pro vysvetlení skutečné situace ve „Věci Skripalových“ Moskva, 21. března 2018

 

http://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/briefings/-/asset_publisher/D2wHaWMCU6Od/content/id/3134581

 

(Přeložena byla ta nejpodstatnější část brífinku - TauRus)

 

 

Od MZ RF V.I. Ermakov: Vážené dámy a pánové, vážení kolegové, drazí přátelé,

čist dal v rubrice...............

 

Kim Čong-un tajně navštívil Čínu a získal podporu pro svůj kurz

30. 3. 2018

28. 3. 2018            zdroj
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un uskutečnil od 25. do 28. března neoficiální návštěvu Číny, první cestu do zahraničí od svého nástupu k moci. Během setkání s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem byl ujištěn o věčném přátelství mezi oběma zeměmi, informovala agentura Xinhua. Během rozhovorů mezi oběma vůdci Si Ťin-pching uvedl, že přátelství mezi státy je strategickou a jedinou správnou volbou a žádné vnější faktory to nesmí změnit.

http://www.novarepublika.cz/2018/03/kim-cong-un-tajne-navstivil-cinu-ziskal.html

 

Patnáctiletí mají právo nestudovat a nepracovat, uvádí příručka

30. 3. 2018

Dítě, kterému už bylo patnáct let a dokončilo povinnou školní docházku, se smí samo rozhodnout, zda chce dál studovat či nikoli. Podobné instrukce se nacházejí v nové příručce pro sociální pracovníky. Mladiství tak díky pokynům ministerstva práce a sociálních věcí získávají mnohem větší práva, než měli doposud.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/socialni-ochrana-deti-prirucka-pravo-studium-drogy-ministerstvo-prace-13v-/domaci.aspx?c=A180328_091924_domaci_pmk

 

Obyčejní uživatelé se dozvěděli, co o nich ví Facebook. Výsledky jsou děsivé

30. 3. 2018

Po skandálu se společností Cambridge Analytica si hodně obyčejných uživatelů Facebooku položilo otázku: jaká data tato sociální síť shromažďuje o mně, píše časopis The Business Insider. Aby to zjistili, vyžádali si své údaje z Facebooku ve formátu souboru ZIP.
Zatímco většina lidí očekávala , že uvidí data týkající se použití facebookové aplikace, ve skutečnosti se jim před očima objevila ta nejosobnější informace, kontakty na jejich mobilech a všechny SMS. Dokonce i těm, kdo Facebook Messenger nepoužívají.
„Oni vydrancovali můj mobil. Mají telefonní čísla lidí, kteří nejsou na Facebooku," napsala britská herečka Emma Kennedyová na Twitteru . . .

https://cz.sputniknews.com/svet/201803287051062-facebook-osobni-udaje/

 

«Вопрос — Ответ» от 26 марта 2018 г.

29. 3. 2018

 

Novičok...

29. 3. 2018

Cenzura u freemailových služeb přituhuje

29. 3. 2018

Cenzura u freemailových služeb přituhuje
 

Vladimír Stwora

 

  V polovině února jsem tady uveřejnil článek Centrum.cz věrolomně nedoručuje emaily obsahující zmínku o tzv. desinformačních webech. Bylo to o cenzuře, kterou zavádí některé české freemailové služby prostřednictvím virusfree.cz. V podstatě se dnes budu opakovat, ale musím se o tom zmínit. Jde o to, že cenzura přituhla. Přitahují šrouby. Vysvětlím :   . . . . . .


http://zvedavec.org/

 

Zasedání národního tribunálu vzneslo obvinění proti osmi činitelům Porošenkova režimu

29. 3. 2018

Informovala o tom předsedající soudkyně UNT Elena Šiškina.
„Obvinění v dané trestní věci jsou vznesena proti osmi osobám – jsou to prezident Ukrajiny Petr Porošenko, ministr vnitra Arsen Avakov, tajemník výboru národní bezpečnosti a obrany Alexandr Turčinov, premiér Vladimir Grojsman, náčelník generálního štábu Viktor Muženko, ministr obrany Stepan Poltorak, předseda Nejvyšší rady Andrej Parubij a bývalý premiér Arsenij Jaceňuk, - vyjmenovala soudkyně. Obvinění na zasedání nebyli přítomni, ale to nezabránilo Ukrajinskému národnímu tribunálu zahájit první zasedání“.

Je třeba připomenout, že 20. března se v Doněcku konalo ustavující shromáždění členů iniciativní skupiny tribunálu nad válečnými zločiny Porošenka a jeho kliky proti občanům Ukrajiny. Na tomto shromáždění byly schváleny stanovy a složení tribunálu a také bylo oznámeno spuštění oficiálních webových stránek.

Dne 15. března iniciativní skupina občanů Ukrajiny, kteří žijí v Doněcku a v Luhansku, vyhlásila založení Národního tribunálu nad válečnými zločiny Porošenkova režimu. V souvislosti s tím bylo informováno, že se plánuje prošetření zločinů vysoce postavených osob. Přitom důkazy a materiály, které se týkají těchto zločinů, se budou šetřit na základě ukrajinských zákonů a při uplatnění norem mezinárodního práva.

http://wbnews.ru/19-poroshenko.html

 

Nesmysly Langšádlové z TOP 09, co bere mimo poslanecký stotisícový plat navíc též 188 tisíc na svůj byt v Praze

25. 3. 2018

Kapitalismus je mrtev. Nová zpráva Římského klubu "Pojďme na to!

15. 3. 2018

Аleksej Anpilogov 

 Poznámka Hox: zpráva Římského klubu "Come on" má úzkou souvislost s vlivem KSB, ze strany GP se jedná o "reakci na nový faktor prostředí".   V tomto roce 2018 je jedním z nejuznávanějších západních „think tanků“ – Římský klub (Club of...

http://leva-net.webnode.cz/products/kapitalismus-je-mrtev-nova-zprava-rimskeho-klubu-pojdme-na-to-come-on/

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25