Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co řekli po zničení Hirošimy a Nagasaki? Pilot Paul Tibbets:

6. 8. 2017

Co řekli po zničení Hirošimy a Nagasaki? Pilot Paul Tibbets: Pomyslel jsem si; ano, zabijeme hodně lidí, ale zachráníme, proboha, hodně dalších životů... Kopilot Robert Lewis: Kolik lidí jsme jen teď zabili? Proboha, co jsme to udělali…?

 

Na jedné straně je to v den tohoto obludného výročí relativně snadné psát o atomovém útoku na Japonsko; prostě jen v klidu zopakovat neměnná fakta. V klidu? Nikdy mě to nepřestane děsit, můj čtyřletý bráška zemřel na nevyléčitelnou leukémii...

V Hirošimě a Nagasaki to byly statisíce lidí, z nichž mnozí skonali též vlivem radioaktivního ozáření na rakovinu krve; jistě však bratrova smrt v 50. letech neměla příčinnou souvislost s touto tragédií, ale přesto nic nenadělám, abych si tyto dvě události jednou provždy bolestně nespojoval...

Bylo 6. srpna 1945 a bombardér B-52 Enola Gay, zhůvěřile pojmenovaný po matce pilota Paula Tibbetse, (věděla o tom a byla na to hrdá...?) jenž velel desetičlenné posádce, vypustil z paluby 4,5 tuny vážící uranovou pumu na Hirošimu; za tři dny poté na Nagasaki; dvě města a přes 250 000 mrtvých. Co řekli členové těchto dvou posádek po explozich...?

Paul Tibbets: "Pomyslel jsem si; ano, zabijeme hodně lidí, ale zachráníme, proboha, hodně dalších životů..." Kopilot Robert Lewis: "Kolik lidí jsme jen teď zabili? Proboha, co jsme to udělali?" Oba se odvolávali na Boha, ale jen jeden pocítil lítost. Jak signifikantní; nelítostnost pak v Bílém domě brala vrch  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

Co řekli po zničení Hirošimy a Nagasaki? Pilot Paul Tibbets - Rukojmi.cz

www.rukojmi.cz