Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniel Kaiser: Čeká nás masový návrat Cikánů po brexitu?

18. 6. 2017

V Chomutově na sídlišti Písčina se 3. června udál tragický incident. Mladý Rom, který se v sobotu ve tři hodiny ráno opilý na chodníku pohádal se svým strýcem, sedl do auta, objel sídliště, podle svědků boural jiná auta a najížděl do lidí. Z domu vyběhl bílý Čech, který ho zastřelil. Střelec je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy. Mnoho lidí po celé republice pro střelce vyjadřuje pochopení, žít na sídlišti s vysokým podílem Romů je prý o nervy.

Diskusní Salon Týdeníku Echo se tentokrát konal přímo v Chomutově. Účastníci: romský předák a zaměstnanec chomutovské pobočky Člověka v tísni Jan Šipoš, učitelka ZŠ v přilehlém Jirkově Petra Leitgebová, zastupitel hnutí Pro Chomutov David Ištok a starostka nedalekých Obrnic a současně místopředsedkyně ODS Drahomíra Miklošová.

Je zastřelení mladého Roma minulou sobotu v Chomutově izolovaná tragédie, nebo příznak něčeho hlubšího?

Miklošová:    Já si myslím, že to je hlubší věc. A může to nastartovat další obdobné incidenty. Nejhorší bývá vždycky právě léto. My jsme v Obrnicích právě zajistili, aby městská policie nehlídkovala přes den, ale od osmi večer do půlnoci. Není možné, aby děti lítaly v jedenáct venku. Máme obavy, aby se neopakovalo to, co se dělo loni: o půlnoci rámus před panelákem, starý pán už to nevydržel, vyšel ven je zklidňovat. Napadli ho, musel do nemocnice. Pak jeho paní přišla na zastupitelstvo a povídá: Dělejte s tím něco, já mít doma flintu, tak jsem střílela, jak jsem byla vynervovaná. Té paní bylo sedmdesát. A co teprve mladý horký hlavy?! Já se bojím, že jednou tam dojde k bitce, třeba i k něčemu horšímu. Oni hlavně mladí Romové u nás na sídlišti nerespektují nic.

Ištok:     A víte, proč nerespektují? Chyba je ve společnosti i v tom, že ti mladí Romové nemají ve svém prostředí pozitivní vzory. Tady v Chomutově u městské policie není žádný Rom. Před rokem a půl jsem s městskou policií spolupracoval jako preventista, a když jsem chodil na sídliště, Romáci se mnou mluvili otevřeně a mně se dařilo to sesmiřovat. Bydlím na Písečné, kde se stala ta událost, a můžu vám říct, že každý pátek a každou sobotu je u nás na sídlišti peklo. Otevřete si okno, posloucháte různý hudební žánry… Já jsem xkrát volal městskou policii – a xkrát nepřijeli.

 

Miklošová:   . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

Daniel Kaiser: Čeká nás masový návrat Romů po brexitu? - Rukojmi.cz

www.rukojmi.cz