Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do Česka se vrátím jedině na ruském tanku nebo jako partyzán, říká žoldnéř v armádě Doněcké národní republiky Alois Polák

12. 9. 2017

Ačkoliv svět nyní hledí spíše na Korejský poloostrov, válčí se i jinde. O situaci na odtržených územích východní Ukrajiny se u nás prakticky nic neví. Security Magazín s vědomím možné kontroverznosti, ale také s ohledem na právo na informace přináší exkluzivní rozhovor s českým žoldnéřem v armádě Doněcké národní republiky Aloisem Polákem. Tento dobrovolník bojuje proti Kyjevu po boku dalších zahraničních kontraktorů ze zemí EU i USA.

Válka na východě Ukrajiny se táhne už dva roky. Lze v té oblasti vůbec ještě žít nebo už jsou všechny vesnice a městečka zničeny tak, že jsou neobyvatelné?

Válka tady na východě Ukrajiny se sice táhne už čtvrtým rokem, ale ačkoliv to zní možná pro někoho až nepochopitelně, každodenní život na území Doněcké národní republiky se nijak neliší od života v kterékoli jiné evropské zemi. Lidé chodí do zaměstnání, děti do škol a univerzit, na nákupy a za kulturou. Pochopitelně, v letech 2014 až 2015 to byl pro všechny šok. Nikdo tady nemohl uvěřit ani v těch nejtemnějších představách, že jejich města, obce, vesnice, domy, kde žili a žijí, budou bombardovány.  Nikdo nechápal a nikdy nepochopí, proč padají bomby, rakety, minometné granáty různých ráží na jejich domovy. V mnoha oblastech blíže k linii  lidé žijí ve sklepích a krytech, které si za období války vybudovali. Zní to sice neuvěřitelně, ale lidé si zvykli. Zvykli si na neustálé riziko výbuchu bomb, dopadu granátů, příletu raket a zvuky střelby zbraní všech možných ráží. 

Z čeho tam místní lidé a konečně i vaše domobrana vlastně žije? Ukrajinská část fronty je zásobena Kyjevem ze zázemí, ale kde se bere na povstaleckých oblastech jídlo, pohonné hmoty, topivo, náhradní díly, prostě logistika?

Samozřejmě že obrovsky pomáhá Ruská federace. Její humanitární organizace a spolky mají největší zásluhu na tom, že lidé od prvních dní války neumřeli hlady a nemrzli zimou. Stále pomáhá těm nejpotřebnějším - hlavně dětem, které přišly o rodiče a staré lidi. Ostatní se starají samy. Země, stejně jako celé Rusko, se také naučila produkovat vlastní kvalitní potraviny, od mléka přes maso až po kvalitní čokolády. Vzniklo mnoho farem - můžeme klidně říct i družstev - které v pohodě zásobují města zeleninou, ovocem, máslem, rybami a masem. V obchodech jsou potraviny se štítky Made in DNR (Doněcká národní republika- pozn. red.) Místní produkce pokrývá významnou část potřeb obyvatelstva. Ostatní produkty jsou z různých zemí Ruské federace.

Ukrajinská armáda dostává novou výstroj a výzbroj od USA a dalších západních armád. Od koho máte zbraně vy a kdo vás zásobuje municí a výstrojí? Jak třeba řešíte rozpoznávání od protivníka, aby nedošlo ve válce k častému jevu „friendly fire“ a nepostříleli jste se omylem navzájem mezi sebou?

Je třeba si uvědomit, že země od roku 2014 prošla přirozeným vývojem i v oblasti obrany. Dnes už máme plnohodnotnou armádu. Na obraz nějakého odrbaného povstalce dávno zapomeňte, máme třeba Ústavou předepsané uniformy. Dnes jsme plně funkční vojenská struktura s kvalitním zázemím a schopnými veliteli. Motorola a Givi nebyli jediní hrdinové povstání ruského lidu proti ukronacismu z Kyjeva. 

Popište našim čtenářům, z nichž spousta už ani nezažila základní vojenskou službu, běžný den kontraktora na frontě?   . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

Do Česka se vrátím jedině na ruském tanku nebo jako partyzán, říká v ...

www.securitymagazin.cz