Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olšer : Nejsem rasista, Patrik Banga mě moc dobře zná, takže ví, že je to pravda

10. 1. 2018

Radoslave, šíří skupina Ortel nacismus, i když zpívá: "ten kousek půdy, co zemí rodnou nazývám, tolik lidí život za ni položilo, čím to, že češství se z nás vytratilo?" Odpovídá tomu podmíněný trest pro Aleše Rozsívala na 18 měsíců?

 

Nejsem rasista, Patrik Banga mě moc dobře zná, takže ví, že je to pravda, byť z pozice šéfa může za moje vyhození z blogu iDnes, kde jsem byl několik let a patřil k oceňovaným blogerům. Nicméně nyní musím reagovat...

Odsuzuji všechny, kdož Radoslavu Bangovi brutálně verbálně vyhrožovali, ovšem, co když jim, jak se říká jen v té fázi "bouchly saze" a pouze tak emotivně reagovali na Radka pro jeho odsuzování skupiny Ortel...?

Resumé; za rasově motivované výhrůžky zpěváku Radoslavu Bangovi v souvislosti s jeho postojem ke kapele Ortel potrestal 9. ledna 2018 prostějovský soud dvaatřicetiletého Aleše Rozsívala podmíněným trestem 18 měsíců se zkušební dobou 30 měsíců. Odsoudil ho za čtyři trestné činy.

Co se přihodilo? Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů a výhrůžek umístil Aleš Rozsíval na zpěvákův profil v prosinci 2016. Reagoval tak na to, že Banga tehdy demonstrativně odešel z divadelního sálu při vyhlášení skupiny Ortel během předávání cen Český slavík. Rozsíval se k soudu nedostavil.

Muž byl odsouzen za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Hrozily mu až tři roky vězení. Rozsíval se na policii původně přiznal a svého jednání litoval, později své doznání i čin zpochybnil.

Proč přesto došlo ke zmíněnému soudu? Radoslav Banga, známější pod pseudonymem Gipsy, doprovodil v roce 2016 ocenění kapely Ortel za druhé místo v tradiční anketě popularity pískotem a poté s manželkou na protest opustili sál. Druhý den svou reakci vysvětlil na svém účtu. Jeho klíčovým argumentem bylo, že Ortel podle jeho soudu podporuje nacismus.

Banga se ptal svých kolegů, čemu tleskali. „Já vám řeknu čemu - tleskali jste nacistům,“ uvedl. „Z celého srdce nesouhlasím s tím, že takovouto prestižní cenu vyhraje někdo, kdo hlásá nenávist, rasismus a xenofobii. To už tady bylo. Byl to Adolf Hitler, byl tu komunismus,“ vysvětloval své chování frontman kapely Gipsy.cz. „Dneska Ortel, zítra Hitler a já doufám, že k tomuto nedojde, že nejsme hloupí,“ dodal Banga.

Jeho profil poté doslova zaplavily nenávistné projevy... Třeba jeden z banálních důvodů následuje: možná stačí jen srovnání textů Radka Bangy a skupiny Ortel  . . . . . . . . . . . .

 

 

- Břetislav Olšer - | Rukojmi.cz - Internetové noviny

www.rukojmi.cz