Jdi na obsah Jdi na menu
 


VIDEO: Průmyslová revoluce a 5. civilizační zlom. Debata o základním příjmu a o ohrožení Česka, Slovenska a Maďarska

18. 6. 2017

VIDEO: Průmyslová revoluce a 5. civilizační zlom. Debata o základním příjmu a o ohrožení Česka, Slovenska a Maďarska v nastupujícím digitálním věku. A ruský postoj k této tématice – video z vystoupení V. Putina na Petrohradském mezinárodním fóru a komentář V. Pjakina.

 

Vkládám video přednášky Petera Staněka na téma průmyslové revoluce 4.0 z května 2017, Videa / Vratimovský odborný seminář 2017 , kde mimo jiné říká, že proces robotizace výroby a digitalizace lidské společnosti není záležitostí nějakých 30-40 let, ale že jde o budoucnost v časovém horizontu jedné dekády.

Ke vložení videa Petera Staněka mě inspirovala debata, která tento týden proběhla na slovenské televizi stv2 v pořadu „Večera s havranom“. Ponechme nyní stranou, že jde o mainstreamovou tv a tím i mainstreamovou debatu, stejně tak ponechme stranou, kdo je Michal Havran. Debaty se zúčastnili tři ekonomové – jedním z nich je český ekonom Tomáš Sedláček – a debata stojí za poslech už z toho důvodu, že je potvrzením, že s robotizací se počítá jako s hotovou věcí, před kterou není úniku (resp. vyřešit ji může pouze základní příjem spojený s globalizací) a je uvedena tímto komentářem:

„Automatizácia, technológie a robotizácia zásadne zmenia situáciu na trhu práce. Slovensko patrí spolu s Maďarskom a Českom medzi najohrozenejšie krajiny. Ako bude vyzerať budúcnosť bez práce, čo bude zdrojom príjmov nepracujúcich más ľudí, ako sa to prejaví na stabilite politických systémov? Zvrhnú roboty najskôr demokraciu a neskôr ľudstvo?“

 

A zaznívají v ní myšlenky jako:  . . . . . . . . . . . . .

 

 

VIDEO: Průmyslová revoluce a 5. civilizační zlom. Debata o základním ...

aeronet.cz